Dietetyka Chińska

Dietetyka Chińska

 

Dietetyka według Medycyny Chińskiej jest jedną z ważniejszych metod zapobiegania chorobom lub wspomagającą w leczeniu gdy już jakiś problem wystąpi.

Opiera się ona na teorii 5 elementów, przemian (Ziemia, Metal, Woda, Drewo, Ogień) oraz na zasadach Yin i Yang (co można porównać do materii i energii), które to są podstawą całej Medycyny Chińskiej

Wszystkie produkty spożywcze rozpatrywane są pod kątem ich właściwości:

-termicznych (produkty zimne, chłodne, neutralne, ciepłe i gorące)

– smakowych

*smak słodki – odżywia i nawilża – przy wyczerpaniu, osłabieniu

*ostry – dodaje energii, przyspiesza przemianę materii

*kwaśny – pomaga zatrzymać płyny w organizmie (np przy potach)

*gorzki – osusza, kieruje energię w dół (przy zaparciach)

*słony – rozmiękcza masy (guzki) ale również wysusza

– Obszaru działania- systemu narządowa które wpływa dany produkt.

Oprócz doboru produktów spożywczych ważne są metody przygotowania potraw (gotowanie, pieczenie, grillowanie, czy spożywanie na surowo) oraz jakość produktów.

powinno się unikać produktów przetworzonych, zawierających konserwanty, polepszacze smakowe jak również unikać mrożonek czy podgrzewania w mikrofalówce.

Dietetyka Chińska zawiera wytyczne dostosowane indywidualnie do pacjenta, jego potrzeb, schorzeń, konstytucji ale również bierze pod uwagę klimat w którym przebywamy.

Inne pokarmy powinny spożywać osoby przebywające w

-klimacie gorącym i wilgotnym (stosuje się dodatki aromatyczne transformujące wilgoć i ułatwiające jej wyprowadzenie z ciała),

-klimacie suchym- dotyczy to również pracy przy kserokopiarkach czy w pomieszczeniach klimatyzowanych (powinno się nawilżać i uzupełniać płyny ciała)

-klimacie zimnym- stosuje się przyprawy rozgrzewające

-w klimacie gorącym- należy schładzać i nawilżać

 

Ważne są też pory spożywania posiłków, gdyż nasz organizm ma wewnętrzny zegar obiegu energii. Maksimum energetyczne żołądka przypada między 7 a 9 rano. To powinien być czas na spożycie śniadania. Ostatni posiłek powinno się spożyć do godz 17, gdyż poźniej organizm zaczyna się wyciszać by w porze nocnej mógł się zregenerować i być sprawnym